Błąd 404

błąd 404

Pewnie wiele osób myśli sobie teraz, błąd 404, w jaki sposób to mi pomoże w blogowaniu? Błąd 404 Ci nie pomoże, ale przeszkodzić może:). Jak może przeszkodzić? Otóż, jeśli roboty google będą chciały uzyskać dostęp do nieistniejących podstron witryny internetowej to dostaną w odpowiedzi błąd 404. Duża ilośc takich błędów bez reakcji/przekierowań spowoduje, że część podstron wypadnie z indeksu. Skutkiem tego będzie mniejszy ruch, bo tych podstron po prostu nie będzie. Jeśli sytuacja będzie się nagminnie powtarzać, wtedy twoja witryna/blog będzie miała obniżony ogólny ranking, co spowoduje, że pozycje nawet istniejących artykułów spadną.

Co to jest błąd 404?

Z 404 mamy do czynienia, gdy chcemy się odwołać do nieistniejącej podstrony lub zasobu na witrynie. Czyli, np. nasza kuchniawloska.pl miała podstronę pizza, czyli: kuchniawloska.pl/pizza. Ale w wraz z rozwojem witryny zmienił się adres URL tej podstrony i nowy to: kuchniawloska.pl/pizza-wloska/. Co prawda stary adres URL istniał już jakiś czas i część osób zapisała go lub wrzuciła na jakieś forum. Jeśli ktoś z forum kliknie w stary link: kuchniawloska.pl/pizza to dostanie właśnie błąd 404.

404 – rozwiązania

W powyżej opisywanym przypadku najlepiej zastosować przekierowanie ze starego adresu na nowy. Takie przekierowanie można ustawić w pliku .htaccess.

Jeśli chcemy przekierować konkretny URL na inny, czyli: 

Redirect 301 /pizza http://kuchniawloska.pl/pizza-wloska/

Jeśli chcemy zrobić przekierowanie ze strony błędu 404 na główną to robimy to tak:

ErrorDocument 404 http://kuchniawloska.pl

Taka sytuacja ma miejsce, kiedy np. artykuł nie został przeniesiony w inne miejsce (inny adres URL), tylko całkowicie usunięty.

WordPress – błąd 404

W WordPressie wszystko jest łatwiejsze:). Dlatego? Opisywałem to w artykule WordPress czy darmowa platforma blogowa? Tutaj wystarczy zainstalować dwie wtyczki, aby rozwiązać powyżej opisywane problemy.

Przekierowanie starego URL na nowy:

Wtyczka Redirection

Wchodzimy w panelu bocznym na Wtyczki, następnie Dodaj Nową i wpisujemy w polu wyszukiwania Redirection. Wybieramy poniższą wtyczkę klikamy: Zainstaluj teraz, a następnie Włącz.

wtyczka redirection

Wtyczka zainstaluje Nam się w panelu bocznym w zakładce Narzędzia, a następnie Redirection.

Wtyczka Redirection w panelu bocznym

 

Wchodzimy do wtyczki i podajemy w pierwszej lini stary adres URL, a w drugiej nowy. Tak jak poniżej.

przekierowanie wordpress

Klikamy Add Redirection i gotowe. Dla bardziej zaawansowanych są jeszcze do dyspozycji wyrażenia regularne, trzeba tylko zaznaczyć Regex.

Wtyczka All 404 Redirect to Homepage

Tak samo jak poprzednio: Wtyczki, następnie Dodaj Nową i wpisujemy w polu wyszukiwania All 404 Redirect to Homepage. Wybieramy poniższą wtyczkę klikamy: Zainstaluj teraz, a następnie Włącz.

wtyczka All 404 Redirect to Homepage

Wtyczka zostanie zainstalowana i uruchomiona. To wszystko z konfiguracją tej wtyczki. Będzie ona przekierowywać wszystkie nieistniejące URL na stronę główną. Dostęp do tej wtyczki pokazuje poniższy screen, Ustawienia a następnie All 404 Redirect to Homepage.

No dobrze, ale czy te dwie wtyczki działają ze sobą razem bez problemów? Oczywiście, że tak. Strona teraz działa w ten sposób. Jeśli wejdziemy na kuchniawloska.pl/pizza/ to w pierwszej kolejności szukane jest przekierowanie we wtyczce Redirection, jeśli zostanie znalezione to zostaniemy przekierowani na kuchniawloska.pl/pizza-wloska/. Jeśli natomiast wpiszemy w przeglądarce np. kuchniawloska.pk/dobra-pizza/ to takie przekierowanie nie zostanie znalezione we wtyczce Redirection, ale wtedy zostanie uruchomiony mechanizm wtyczki All 404 Redirect to Homepage, który przekieruje Nas na stronę główną, czyli: kuchniawloska.pl.

Dodaj komentarz:

Your email address will not be published.

Site Footer