Jak rozkręcić bloga?

Chyba każdy początkujący bloger szuka tego tematu w Internecie po kilkanaście razy oczekując, że znajdzie złotą poradę, która zapewni mu sukces i miliony na koncie:). Jeśli należysz do tej grupy to się nie martw, wszystko jest z Tobą ok, ja też tak robiłem!

Jak rozkręcić bloga?

Pomysł na bloga

Nie uciekaj, przeczytaj dalej! Wiadomo, każdy mówi musisz mieć pomysł. W pełni się zgadzam, ale co dokładnie kryje się pod tym tajemniczym stwierdzeniem? Pomysł nie na jeden lub 5 wpisów. Zanim zaczniesz zastanów się nad paroma kwestiami:

 • w czym jestem dobry i co mnie interesuje? – tematyka Twojego bloga powinna być Twoją pasją lub branżą, w której masz dużą wiedzę, doświadczenie i coś ciekawego do przekazania. Nie zakładaj bloga turystycznego jeśli nie podróżujesz, bo będzie widać w Twoich wpisach, że nigdy nie byłeś w miejscu, które opisujesz! Nie zakładaj bloga motoryzacyjnego z testami samochodów, jeśli nie masz możliwości, dostępu do jazd próbnych wieloma modelami aut.
 • zaplanuj sobie tematy, które poruszysz na blogu w pierwszym półroczu – mało kto tak robi, dlatego też mało kto osiąga sukces ze swoim blogiem. Oczywiście jeśli, np. w 3 miesiącu pojawią się prośby i komentarze o poruszenie jakiegoś konkretnego tematu, którego nie ma w Twoim zestawieniu to ja bym go dodał i zrealizował. Ludzie docenią to, że ich posłuchałeś i pomogłeś rozwiązać dany problem lub po prostu inaczej spojrzeć na daną sytuację.

Newsletter

Cechy dobrego blogera

Cierpliwość

Piszę i piszę od tygodni a na mojego bloga wchodzi 10 osób… co robię nie tak? Wiem co robisz nie tak? Za szybko spodziewasz się super efektów. Jeśli myślisz, że po 10-20 wpisach na blogu pojawią się tysiące użytkowników to muszę Cię rozczarować. Osobiście nie znam takiego blogera – wyłączając tych, którzy mieli już znane nazwisko przed blogowaniem. Oczywiście mogą być też inne przyczyny małej widowni, ale o tym będzie dalej.

Systematyczność

Staraj się publikować regularnie. Zdecydowanie lepiej jest pisać swoje posty co 3 dzień przed rok, niż codziennie przez miesiąc…. Systematyczność nie oznacza tutaj, że co 3 dzień o godzinie 12:43 musi pojawić się post, zawsze o tej samej porze. Nie to mam na myśli! Pisz w miarę regularnie. Jeśli masz super pomysł na wpis, bo wydarzyło się coś ciekawego i chcesz to opisać na blogu, a w tym dniu już coś się pojawiło to żaden problem. Dodaj po prostu drugi wpis.

Słuchaj swoich użytkowników

Może jakiś żarcik, aby dobrze zobrazować sytuację. Słuchanie swoich użytkowników to nie wykonywanie ich poleceń, ale rozwiązywanie ich potrzeb, problemów. Jeśli np. piszesz o instalowaniu Windowsa i ktoś w komentarzu wkleja Ci błąd jaki mu się pojawił to spróbuj pomóc. Odtwórz ten błąd u siebie i poszukaj rozwiązania. Następnie podaj je w komentarzu, zaktualizuj swój wpis dodając rozwiązanie ewentualnie pojawiającego się problemu lub dodaj nowy wpis z najczęściej pojawiającymi się problemami podczas instalacji systemu Windows.

Nie pisz pod publiczkę…

Nie spotkałem jeszcze nigdy osoby, która zadowoliła wszystkich na świecie lub podobała się wszystkim. Pisząc bądź sobą, bo choć nie wiem jak wiele siły i energii poświecisz na to aby przypodobać się wszystkim to i tak jesteś na straconej pozycji. Osoba lubiana przez 100% społeczeństwa jeszcze się nie urodziła i raczej nie urodzi.

Nie “podpalaj” się….

Liczba hejterów w Internecie z każdym dniem rośnie. Niestety jest to prawda. Jeśli będziesz wytrwale prowadzić swojego bloga i nie odpuścisz to na pewno prędzej czy później będziesz mieć do czynienia z hejterami. Jest jednak na to prosty kodeks postępowania:

 • blokuj ludzi, którzy piszą wulgaryzmy i obrażają innych,
 • na wszelkie zaczepki odpowiadaj grzecznie i rzeczowo – jeśli hejter zobaczy, że Cię to nie rusza odpuści,
 • nigdy nie zniżaj się do poziomu hejtera, bo pokona Cię doświadczeniem :).

Odpowiedni dystans

Jeśli będziesz traktować swojego bloga z odpowiednim dystansem to na pewno sprawi Ci on dużo więcej radości. Ciesz się z możliwości tworzenia, swobodnego poruszania tematów, na które masz ochotę pisać (bo nasi rodzice nie mieli tej możliwości) i co najważniejsze be happy:). Jeśli piszesz na siłę i sprawia Ci to przykrość to zostaw to, bo po co samemu generować sobie niepotrzebne troski.

Newsletter

Sposoby na rozkręcenie bloga

No dobrze, mamy już pomysł, cechy dobrego blogera, więc jeśli zaczynasz czytać sposoby na rozkręcenie to zakładam, że powyższe dwa punkty spełniasz w 100%, no może w 99%.

Social Media

O ale nowość podałem social media:). Okej to żadna nowość, ale to absolutny must have. Dla mnie nie każdy portal społecznościowy nadaje się do danej tematyki. Dla przykładu, bo będzie o tym osobny wpis.

 • Twitter – idealnie nadaje się do komentowania wydarzeń bieżących: sportowych, politycznych, ale zdecydowanie gorzej radzą sobie, np. profile modowe czy zdrowotne
 • Instagram – ostatnio spotkałem się z opinią, że na Instagramie każdy profil da się rozkręcić. Na pewno dużo łatwiej rozkręcić tam profil: modowy, fit, zdrowy tryb życia, itd. Ale czy udało się komuś rozkręcić do poważnych rozmiarów: warsztat samochodowy?
 • Pinterest – idealny dla wszystkich artystów, produktów hand made, itd. Ale nie jest to miejsce dla finansów.

To taki skrót, jak pisałem powyżej będzie osoby, obszerny post pokazujący sukcesy i porażki różnych branż w różnych social media.

Inne blogi

Udzielaj się na innych blogach. Pisząc udzielaj się nie mam na myśli komentarzy tego typu: słaby blog, wejdź na mój http://kuchniawloska.pl. Oczywiście jeśli jest pole do podania adresu to podaj, możesz podpisywać się nickiem kuchniawloska.pl, ale nie krytykuj bloga, w którym dodajesz komentarz, bo stajesz się hejterem. Odpowiadaj rzeczowo, staraj się jak najbardziej zaciekawić inne osoby czytające komentarze. Możesz lekko zasugerować, że np. również ten temat był poruszany na Twoim blogu i masz ciut inne spojrzenie na tą kwestię, ale nie krytykuj!

SEO

Zadbaj o SEO. Przede wszystkim poczytaj lub poradź się kogoś kto się na tym zna. Hmmm kogo mogę zapytać? …. no np. mnie:). Jeśli masz jakieś pytanie, potrzebujesz pomocy to śmiało napisz! Taką podstawą jest odpowiednia optymalizacja Twojego bloga. To nie jest trudne, uwierz mi. Jeśli korzystasz z WordPressa to jest to wręcz banalne.

Znajomi

Nie bój się poinformować znajomych o swoim blogu. Twórcy blogów bardzo często wstydzą się powiedzieć znajomym, kolegom z pracy. Boją się zakulisowych rozmów i uśmieszków. Ok przyznam, że pewnie część ludzi tak zareaguje, ale nawet jeśli tak będzie to odbierz to jako korzyści, bo:

 • zobaczysz kto się śmieje i zastanów się czy warto rozwijać znajomość,
 • pokonasz pierwszy strach,
 • ludzie będą gadać o Twoim blogu, może trochę się śmiać, ale informacja będzie szła w świat.

Ucz się od innych

Tutaj chciałbym bardzo wyraźnie zaznaczyć: Ucz się, nie kopiuj! To, że komuś udało się rozkręcić bloga, stosując taką strategię, nie znaczy, że Tobie się uda. Pewnie na sukces oprócz strategii i trików wpłynęło wiele innych czynników. Warto podglądać innych, wyciągać wnioski, porównywać, ale jeśli wymyślisz coś, zrobisz coś nowego, kreatywnego to na pewno przyniesie to lepszy efekt niż kopiowanie.

Konferencje i meetingi

Zacznij obracać się w kręgu osób, które również prowadzą bloga. Dobrą okazją jest pojawienie się na konferencjach tematycznych, spotkaniach lokalnych. Jeśli myślisz, że w Twoim mieście nie ma spotkać blogerów to się mylisz. Podaj mi swoje miasto, a prześlę Ci informacje gdzie i kiedy.

Pomóż Twojemu czytelnikowi

Jeśli Twój fan, osoba, która Cię czyta potrzebuje pomocy to staraj się ze wszystkich sił mu pomóc. Dobro powraca, jeśli coś dasz od siebie to na pewno to wróci i to ze zdwojoną siłą. Oczywiście nie proponuj rozwiązania na siłę, jeśli nawet nie będziesz mógł pomoc, poinformuj tą osobę, że próbowałeś w taki sposób, ale niestety sytuacja, problem Cię przerasta. Przecież nie ma ludzi idealnych.

Podsumowanie

To taki ogólny zarys tematu. Będę rozwijał wszystkie punkty wraz z przykładami z życia wziętymi, które pokażą, że to działa. Jeśli dotarłeś do końca tego wpisu to dziękuję i od razu odpowiem na pytanie, które na pewno większość z Was sobie zadaje. No dobrze skoro taki mądry to dlaczego Twój blog nie jest rozkręcony? Już odpowiadam: To początek, wchodź regularnie i patrz jak przybywa użytkowników, pisałem o tym w akapicie o cierpliwości:).

 

 

 

Dodaj komentarz:

Your email address will not be published.

Site Footer