Własny WordPress czy darmowa platforma blogowa?

Wordpress a darmowa platforma blogowa

Po wstępie opisującym zakres poruszanych tematów na blogu przyszedł czas na pierwszy konkretny wpis:). Na początku chciałbym dodać, że na blogu będą przeplatać się posty dla osób początkujących, chcących zacząć blogować z postami dla bardziej zaawansowanych – rozwiązujących dany problem. Dlatego tak? Otóż blogowanie to bardzo rozległy temat, osoby blogujące już od jakiegoś czasu mogłyby się zanudzić czytając np. jak zainstalować wordpressa? Dzisiaj wpis dla osób, które jeszcze nie zaczęły.

WordPress – co to jest?

WordPress to CMS (content management system), czyli oprogramowanie, które ma na celu zapewnić łatwe zarządzanie treścią. WordPress to narzędzie do blogowania, które jest najpopularniejsze na świecie. Można założyć bloga na subdomenie wordpress.com, czyli np. możemy założyć bloga: kuchniawloska.wordpress.com, ale można również zainstalować wordpressa na własnej domenie, np. kuchniawloska.pl – co z czystym sumieniem polecam, ale o tym za chwilę.

Darmowa platforma blogowa

Czym jest platforma blogowa? Jest to miejsce, gdzie można bardzo szybko założyć bloga za darmo. Trzeba tylko wyklikać opcję, jak: nazwa, wygląd i parę innych opcji. Takimi platformami blogowymi są np.:

 • blogspot.com
 • weebly.com
 • wix.com

Wtedy nasz blog będzie miał adres, odpowiednio:

 • kuchniawloska.blogspot.com,
 • kuchniawloska.weebly.com,
 • kuchniawloska.wix.com.

Co wybrać?

Jak dla mnie odpowiedź jest prosta. Wybierz od razu WordPressa na własnej domenie. Jest to może dla początkujących trochę trudniejsze niż założenie konta na platformie blogowej, ale na pewno to rozwiązanie w przyszłości da dużo więcej plusów i pozytywów. Jaką przewagę ma wordpress nad platformą blogową?

 1. Zakładając bloga na platformie blogowej trzeba się liczyć z ogromnym uzależnieniem od tej platformy. Platforma taka może wprowadzać ograniczenia, które będą denerwujące, np. reklamy na darmowym koncie. Ponadto taka platforma może przestać istnieć, co ostatnio jest dosyć częstym problemem. Co wtedy? Trzeba będzie szybko przenosić zawartość bloga w inne miejsce, ustawić poprawnie przekierowanie i wiele innych operacji wykonać, aby nie stracić ruchu.
 2. Mając własnego wordpressa, na swojej domenie możemy go rozwijać jak chcemy. W sieci jest dostępnym mnóstwo wtyczek (plugins) – rozszerzeń dla wordpressa, które pozwolą rozwijać Nam bloga tak jak chcemy. Nawet jeśli nie znajdziemy wtyczki realizującej dokładnie tej funkcjonalności, którą chcemy to zawsze możemy taką kupić lub zlecić komuś do napisania.
 3. Budowanie marki, brandu. Adres kuchniawloska.pl będzie zawsze ładniejszy, łatwiejszy do zapamiętania niż adres: kuchniawloska.weebly.com lub inny. Własna domena, w naszym przykładzie kuchniawloska.pl jest krótsza, ma końcówkę .pl i na pewno będzie łatwiejsza do znalezienia w sieci.
 4. WordPress jest nieustannie rozwijany i aktualizowany. Dzięki temu nowsze wersje rozwiązują coraz więcej problemów, są bezpieczniejsze i gwarantują Nam pewnego rodzaju stabilność.
 5. Najpopularniejszy CMS to WordPress. Dzięki temu mając jakiś problem możemy bardzo szybko znaleźć rozwiązanie. Na przykład za parę miesięcy na ZawodBloger.pl będzie bardzo dużo rozwiązań typowych problemów z WordPressem:).

Jakie są koszty bloga na WordPressie?

Koszty są naprawdę niewielkie. Poniżej opisuję wszystkie możliwe koszty związane z prowadzeniem bloga na WordPressie.

 • domena – zakup domeny to koszt około 10 zł w pierwszym roku, odnowienie na kolejny rok kosztuje średnio 50 zł.
 • serwer/hosting – nie oszukujmy się na początek wystarczy Nam naprawdę mały serwer, którego roczny koszt jest w granicach 50-70 zł. Jeśli zbudujemy ruch przekraczający możliwości naszego serwera to obsługa hostingowa pozwoli Nam zwiększyć transfer, pojemność, itd., czyli wykupić większy serwer.
 • szablon wordpress – szablon (ang. theme) to nic innego jak szata graficzna naszej strony. W sieci jest mnóstwo darmowych, dobrych szablonów. Jeśli chcemy taki trochę ładniejszy to koszt takiego szablonu to jednorazowy wydatek w granicach 200-300 zł.

To są wszystkie koszty jakie Nas czekają. Czyli reasumując roczny koszt bloga na wordpressie to koszt: 100-120 zł. Wersja premium, czyli płatny szablon to dodatkowy, jednorazowy koszt 200-300 zł.

Nie chcę tutaj polecać żadnego rejestratora domen, ani hostingu. Bo to nie ma służyć promocji tych firm. Jeśli jesteś zainteresowana/y wyślij maila to wyślę parę dobrych firm hostingowych i rejestratorów domen.

 

Dodaj komentarz:

Your email address will not be published.

Site Footer